Karbala i lista polskich filmów ostatnich lat

/
0 Comments


Niedawno na spotkaniu ze znajomymi rozmowa zeszła na polskie filmy. Wtedy usłyszeliśmy, że w nie mamy dobrego kina. Na pytanie, jaki film naszej rodzimej produkcji ostatnio widzieli, odpowiedzieli: KacWawa. To niejako usprawiedliło ich spojrzenie, bo takiego gówna na naszych ekranach nie było już dawno. Osobiście jestem miłośniczką naszych filmów, mamy całą gamę hitów, a w ostatnich latach było ich naprawdę wiele. W zeszłym tygodniu widzieliśmy "Karbalę". Opowiada o irackim mieście, gdzie w 2004 Al-Kaida i As-Sadra atakują ratusz City Hall, gdzie przetrzymywani są aresztowani terroryści. Miejsce to jest bronione przez grupę polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy byli przygotowani na 24 godziny obrony - po tym czasie miała dotrzeć kolejna zmiana. Dojazd do City Hall zostaje odcięty, żołnierzom kończy się amunicja i zapasy żywności; nie mają wsparcia i kontaktu z bazą. Jak zakończyła się obrona Karbali, powinniście zobaczyć sami, bo to film, który zdecydowanie należy do polskich "must see". Świetna obsada i sceneria, bardzo wartka akcja, praktycznie brak tzw. "amerykanizacji" (nie zobaczycie tu scen ala Keanu Reeves w "Matrixie"). 


Poniżej stworzyłam swoją SUBIEKTYWNĄ listę filmów polskich z ostatnich pięciu lat, które widziałam, a które naprawdę warte są zobaczenia: 
 1. "Karbala"
 2. "Jack Strong"
 3. "Bogowie"
 4. "Kamienie na szaniec" - może nie wszystkie sceny były udane, ale na pewno trzeba go zobaczyć i mieć pojęcie, o czym opowiada.
 5. "Miasto 44" - jak wyżej
 6. "Powstanie warszawskie"
 7. "Wałęsa. Człowiek z nadziei"
 8. "Tajemnica Westerplatte"
 9. "Syberiada polska"
 10. "Obława"
 11. "Róża"
 12. "Pokłosie"
 13. "W ciemności"
 14. "Czarny czwartek"
 15. "Układ zamknięty"
 16. "Chrzest"

Co dopisalibyście do tej listy? Które z polskich filmów Waszym zdaniem są godne polecenia? 

Photos: Filmweb.pl


You may also like

Brak komentarzy:

DZIĘKUJĘ!

Obsługiwane przez usługę Blogger.